Płoną dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Ewakuacja załogi

Załogi dwóch tankowców w Zatoce Omańskiej zostały zaatakowane. Na jednostkach wybuchł pożar.

Aktualizacja: 13.06.2019 11:43 Publikacja: 13.06.2019 09:21

Płoną dwa tankowce w Zatoce Omańskiej. Ewakuacja załogi

Foto: Pixabay

Przedstawiciele 5. amerykańskiej floty potwierdzili, że otrzymali wezwanie w sprawie udzielenia pomocy od załóg dwóch statków.

Zaatakowane tankowce to pływający pod banderą Wysp Marshalla Front Altair oraz Kokuka Courageous (Panama).

Agencja informacyjna IRNA poinformowała, że irańska flota uratowała 44 członków załogi  i przeniosła ich do portu w Dżasku.

W połowie maja minister energii Arabii Saudyjskiej, Khalid al-Falih poinformował, że dwa saudyjskie tankowce padły celem "sabotującego ataku" w pobliżu Fudżajry, miasta w ZEA.

Doradca Donalda Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego, John Bolton oświadczył, że miny morskie "prawdopodobnie z Iranu" zostały użyte do ataku na tankowce. Bolton ostrzegł Iran pod przeprowadzeniem kolejnych tego typu operacj

Źródłem napięć w relacjach między USA a Iranem jest jednostronne wypowiedzenie przez USA porozumienia nuklearnego zawartego przez mocarstwa Zachodnie z Iranem w 2015 roku. Donald Trump wypowiedział to porozumienie w maju 2018 roku domagając się wynegocjowania nowej umowy dotyczącej irańskiego programu nuklearnego, a także programu rakietowego.

Jesienią 2018 roku USA nałożyły sankcje na Iran, wprowadzając m.in. embargo na import irańskiej ropy. Początkowo osiem krajów (w tym m.in. Chiny i Turcja) korzystały z wyłączenia spod sankcji, ale od maja 2019 roku embargo ma charakter bezwzględny. Celem USA jest doprowadzenie do spadku eksportu ropy przez Iran do zera, tak aby wywrzeć ekonomiczną presję na Teheran i zmusić Iran do rozpoczęcia negocjacji z USA.

W odpowiedzi na rozszerzenie sankcji przez USA Iran zagroził m.in. blokadą strategicznej cieśniny Ormuz, co mogłoby zakłócić transport ropy z innych krajów Zatoki Perskiej. Z kolei USA zdecydowały się na wysłanie w rejon Iranu grupy bojowej lotniskowca Abraham Lincoln i grupy zadaniowej bombowców B-52, a także baterii Patriotów, w związku ze zdobytymi przez amerykański wywiad informacjami, że siły amerykańskie stacjonujące na Bliskim Wschodzie mogą stać się celem ataku ze strony Iranu lub jego sojuszników.

"New York Times" ujawnił, że w przypadku ataku na siły USA, Waszyngton chce wysłać nawet 120 tys. żołnierzy do Iraku. Oficjalnie administracja Donalda Trumpa zdementowała te doniesienia.

W związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie USA podjęły decyzję o ewakuacji części swojego personelu dyplomatycznego z Iraku, a Wielka Brytania podniosła poziom zagrożenia dla swoich żołnierzy w tym kraju. Z kolei Niemcy przerwali szkolenie irackich żołnierzy - również ze względów bezpieczeństwa.

Przedstawiciele Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej przekonują, że okręty USA w rejonie Bliskiego Wschodu znajdują się w zasięgu irańskich rakiet. Z kolei prezydent Donald Trump stwierdził, że jakikolwiek atak na siły USA ze strony Iranu będzie "oficjalnym końcem" tego państwa.

Europejscy sojusznicy USA wyrażają zaniepokojenie możliwością eskalacji konfliktu, który - zdaniem szefa brytyjskiego MSZ, Jeremy'ego Hunta, może nawet doprowadzić do "przypadkowego wybuchu konfliktu". Zaniepokojenie rozwojem sytuacji na Bliskim Wschodzie wyraziła też Rosja (prezydent Władimir Putin spotkał się w Soczi, 14 maja, z sekretarzem stanu USA Mike'm Pompeo).

Przedstawiciele 5. amerykańskiej floty potwierdzili, że otrzymali wezwanie w sprawie udzielenia pomocy od załóg dwóch statków.

Zaatakowane tankowce to pływający pod banderą Wysp Marshalla Front Altair oraz Kokuka Courageous (Panama).

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Péter Magyar: Węgrom nikt nie pomagał. Dlaczego teraz my mamy pomagać Ukrainie?
Polityka
Rośnie fala przemocy wobec polityków. „To przypomina najciemniejszą erę Niemiec”
Polityka
Wielka Brytania skręca w lewo. Czarne chmury nad konserwatystami
Polityka
Morderstwa, pobicia, otrucia, zastraszanie. Rosja atakuje swoich wrogów za granicą
Polityka
Boris Johnson chciał zagłosować w wyborach. Nie mógł przez wprowadzoną przez siebie zmianę
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej